Codzienne dolegliwości

Przyczyny, objawy i leczenie przewlekłego zmęczenia

chroniczne zmęczenie

CFS, Chronic Fatigue Syndrome, czyli zespół przewlekłego zmęczenia jest bardzo uporczywą dolegliwością. Jej przyczyn może być wiele. Wśród nich znajdują się m.in. życie w permanentnym stresie, brak wystarczającej ilości snu, a także stany chorobowe. Do tej pory nie ustalono jednoznacznej przyczyny zespołu CFS. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą przyczynić się do jego powstania.

CFS – czym jest?

Chronic Fatigue Syndrome jest stanem, w którym permanentnie odczuwamy niczym niewytłumaczalne zmęczenie. W praktyce mówi się o co najmniej sześciu miesiącach. Mowa o na tyle silnym, że nawet po zapewnieniu organizmowi odpowiedniej dawki odpoczynku, ono nadal się utrzymuje. Jest to stan bardzo utrudniający codzienne funkcjonowanie. Przekłada się niemal na każdą sferę życia, zarówno prywatną, zawodową, jak i społeczną.

Główne objawy zespołu chronicznego zmęczenia

Jeśli codziennie rano czujemy się tak, jakbyśmy w ogóle nie spali, nie możemy się na niczym skupić, odczuwamy rozdrażnienie i bezsilność, czym prędzej powinniśmy zgłosić się do specjalisty. To może być znak, że nasz organizm walczy z CFS. Obok zmęczenia mogą pojawić się także bóle gardła i uszu, powiększone węzły chłonne, bóle mięśni i stawów, zaburzenia pamięci oraz problemy z koncentracją. Często także wymienia się: poczucie suchości błon śluzowych, niewyjaśnione stany zapalne, biegunki, nudności, bóle brzucha, wzdęcia, zaburzenia miesiączkowania, a także utratę masy ciała.

Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia

Przyczyn pojawienia się zespołu CFS może być wiele. Lekarz ustalając je, powinien przede wszystkim rozważyć, czy nie nie jest ono spowodowane między innymi: depresją, miejscowymi infekcjami, przewlekłymi chorobami bakteryjnymi, chorobami zakaźnymi, zaburzeniami endokrynologicznymi czy chorobami nowotworowymi. Przyczynami mogą być również: toksyny, chemia zawarta w pożywieniu, czy też niewłaściwa ilość witamin i minerałów w organizmie.

Nie bez znaczenia pozostaje także prowadzony tryb życia. Zmęczeniu sprzyja zbyt szybkie tempo pracy, nadmierna ilość stresu, nieumiejętność efektywnego odpoczywania, jak również wzmożona aktywność.

Czy można leczyć CFS?

Mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć i jest to święta prawda. Koniecznie więc zadbajmy o odpowiednią higienę psychiczną, wysypiajmy się, znajdźmy w ciągu dnia chwilę na relaks, a także zadbajmy o to, co pojawia się na naszych talerzach. Nie bez znaczenia pozostaje także aktywność fizyczna oraz unikanie używek tj. alkohol czy papierosy. Jeśli jednak mimo to, staniemy się ofiarami uciążliwego CSF, czym prędzej szukajmy pomocy specjalisty. Można go znaleźć m.in. w Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum. Lekarze ostrzegają przed Chronic Fatigue Syndrome wskazując na to, że zaraz obok cukrzycy, jest on „chorobą” cywilizacyjną, mimo, że nie znajdziemy go w międzynarodowym spisie chorób. Nie można więc jej bagatelizować, a jak najszybciej rozpocząć kurację.