Problemy z jelitem drażliwym mogą dotyczyć aż 20 proc. osób na świecie i w większości przypadków dotyczy kobiet. Wpływ na powstawanie dolegliwości może mieć stres, ale również nieprawidłowe odżywianie oraz obecność szkodliwych obciążeń. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Najczęstsze objawy jelita drażliwego:
- ból i skurcze żołądka po zjedzeniu posiłku
- biegunka
- wymioty
- wzdęcia
- problemy z wypróżnieniami
- bóle głowy
- rozdrażnienie
- nerwowość
- problemy z koncentracją
Silny stres? To może się odbić na układzie pokarmowym!
Objawy jelita drażliwego mogą mieć związek ze złym samopoczuciem, psychicznym. Specjaliści zwracają uwagę, że jelito drażliwe jest bardzo często diagnozowane u osób, które skarżą się na zbyt duże napięcie psychiczne spowodowane np. problemami osobistymi, trudną atmosferą w pracy czy wydarzeniami losowymi. Organizm może w taki sposób reagować na ciągłe napięcie, do którego nie jest przystosowany. Dlatego też lekarze często zalecają osobom cierpiącym na to schorzenie nie tylko dietę czy leczenie farmaceutyczne, ale często również udział w psychoterapii.
Objawy jelita drażliwego – diet może pomóc
Odpowiednie komponowanie posiłków może znacznie ograniczyć nieprzyjemne objawy oraz poprawić samopoczucie. Dieta nie może zawierać wiele tłuszczu oraz nadmiernej ilości błonnika. Chorzy powinni unikać spożywania świeżych warzyw oraz owoców. Można je zastąpić wersją gotowaną lub przecierową. Dobre rezultaty przynosi gotowanie na parze lub duszenie bez użycia tłuszczu. Konieczne staje się unikanie produktów przyspieszających perystaltykę jelit oraz ostrych przypraw (papryki chili czy musztardy). W diecie warto uwzględnić potrawy zawierające ryż oraz dobroczynne pektyny (znajdujące się np. w marchwi, jabłkach czy bananach).
Objawy jelita drażliwego utrudniały mi codzienne funkcjonowanie – relacji pani Marty z Wrocławia
[pull_quote_center]Ostatnio nie miałam najlepszego okresu w moim życiu – odszedł ode mnie mąż, w pracy groziło mi zwolnienie. Byłam przemęczona, często płakałam i czułam się przygnębiona. Brałam jakie leki na uspokojenie, ale to dawało jakiś efekt jedynie na chwilę. Potem pojawiły się sygnały ze strony ciała – często bolał mnie brzuch, miałam biegunkę i męczyły mnie wymioty. Właściwie po każdym posiłku musiałam biec do toalety. Myślałam, że to jakaś alergia, że może się czymś zatrułam, ale kiedy nie chciało przejść, postanowiłam zawalczyć o zdrowie. W internecie znalazłam informację o teście, który diagnozuje przyczyny chorób. Nie wiedziałam, czy iść, czy nie, ale w końcu umówiłam się na wizytę. Specjalista dokładnie mnie zbadał, określił, jaki jest stan mojego zdrowia i przypisał kurację. Obecnie jestem w trakcie jej stosowania i czuję, że jest znacznie lepiej. Nie boli mnie brzuch, nie wymiotuję i zdecydowanie poprawił mi się nastrój. Dziękuję za pomoc![/pull_quote_center]
[quote_box_center]Objawy jelita drażliwego to niestety coraz częstszy problem zdrowotny. Stres, szybkie tempo życia, zła dieta nie oszczędzają przewodu pokarmowego. Sygnały takie jak ból, nudności czy osłabienie powinny mobilizować do poszukania profesjonalnej pomocy. W celu określenia źródeł problemu zdrowotnego warto wykonać Test Obciążeń Organizmu -mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.[/quote_box_center]
Test Obciążeń to szansa dla osób, które mają problemy z uzyskaniem diagnozy co do przyczyn ich problemów zdrowotnych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej metody opracowanej przez dra Volla możliwe jest poznanie stanu zdrowia oraz sprawdzenie, jaki typ obciążeń odpowiada za objawy jelita drażliwego. Wykonanie Testu jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, w jego trakcie nie zachodzi żadna ingerencja w organizm. Po omówieniu wyników badania z doświadczonym specjalistą biomedycyny możliwe jest dobranie skutecznej kuracji opartej na sprawdzonych, w pełni naturalnych preparatach, dzięki którym oczyścisz swój organizm oraz przywrócisz naturalną równowagę układu pokarmowego.