Prawidłowe funkcjonowanie zatok czołowych jest niezbędne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieje jednak wiele czynników, które zaburzają pracę zatok i mogą prowadzić do męczących dolegliwości oraz stanów zapalnych. Dowiedz się, jak zadbać o swoje zdrowie.
Zatoki czołowe są usytuowane w obrębie kości czołowej. Ich wnętrze jest wyścielone błoną śluzową. Wykształcają się stosunkowo późno, zazwyczaj około siódmego roku życia. Ich budowa sprzyja zaleganiu wydzieliny i powstawaniu męczących stanów zapalnych.
Wśród najczęstszych objawów problemów z zatokami czołowymi możemy wymienić:
- silny ból głowy narastający przy pochylaniu
- nawracający katar
- uczucie zatkanego nosa
- osłabienie
- ból gardła
Lekceważenie problemów z zatokami może prowadzić do utrzymywania się przewlekłych stanów zapalnych oraz nawracających bóli głowy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jednym z poważniejszych powikłań w problemach z zatokami może być zapalenie opon mózgowych.
Zatoki czołowe mogą być bardziej wrażliwe na powstawanie męczących infekcji zwłaszcza u osób, które długie godziny spędzają w wilgotnych i zimnych pomieszczeniach. Osłabienie pracy zatok może również wiązać się z częsta ekspozycją na szkodliwe alergeny. Naszemu zdrowiu nie sprzyjają również pomieszczenia klimatyzowane oraz nieprawidłowo ogrzewane. Zatoki czołowe mogą również szwankować u osób ze zdiagnozowanym skrzywieniem przegrody nosowej po urazach twarzoczaszki.
W tradycyjnym leczeniu problemów z zatokami stosuje się różnorodne formy diagnozowania oraz zwalczania męczących dolegliwości. Często lekarz zleca wykonanie badania RTG zatok czołowych, które pozwalają wykryć nieprawidłowości w obrębie błon śluzowych. W uzasadnionych przypadkach konieczne może być również wykonanie tomografii zatok.
Pan Mikołaj z Lubina: Nie wiedziałem, co zrobić, by moje zatoki czołowe znów były zdrowe
[pull_quote_center]Problemy z zatokami mam od wczesnego dzieciństwa. Zawsze byłem chorowity, bardzo często miałem katar, ale kiedyś mi to tak nie przeszkadzało, jak teraz. Niedawno dostałem bardzo dobrą pracę, o którą długo się starałem, jednak cały czas mam problem z zatokami, który utrudnia mi funkcjonowanie. Jak mam rozmawiać z klientem, skoro tak mocno boli mnie głowa i cały czas muszę wycierać nos? Zdałem sobie sprawę, że teraz już nie mogę tego odpuścić. Zacząłem szukać pomocy w internecie i znalazłem informację o teście, który diagnozuje przyczyny problemów ze zdrowiem. Byłem naprawdę zmotywowany, więc uznałem, że warto spróbować. Dzięki Testowi dowiedziałem się, co mi dolega i jak mogę zwalczyć nieprawidłowości w zatokach. Przyjmuję obecnie kurację, która sprawia, że już od miesiąca nie mam kataru i nie boli mnie głowa. Jestem bardzo wdzięczny za pomoc.[/pull_quote_center]
[quote_box_center]Zatoki czołowe z racji swej budowy są bardzo wrażliwe na wszystkie czynniki, które mogą doprowadzać do zakłócenia równowagi i prawidłowej pracy układu immunologicznego. W efekcie działania szkodliwych czynników takich jak zanieczyszczenie środowiska, nadmierny stres czy nieprawidłowa dieta mogą pojawić się przewlekłe dolegliwości ze strony zatok. W celu poznania przyczyn problemu zdrowotnego warto Wykonać Test Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.[/quote_box_center]
Test Obciążeń Organizmu to nowatorskie rozwiązanie w zakresie diagnostyki całego organizmu, które umożliwia poznanie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi substancjami takimi jak grzyby, pasożyty, alergie, metale ciężkie czy gluten. Dzięki temu zyskujemy całościowy obraz organizmu oraz obszarów, w których została zachwiana równowaga komórkowa. Wykonanie Testu jest zupełnie bezpieczne, nieinwazyjne oraz bezbolesne. Sam Test nie trwa również długo – wystarczy 45 min., by poznać wynik. Po sprawdzeniu stanu zdrowia możliwe jest dobranie skutecznej kuracji zaradczej, która pomoże w wyeliminowaniu przyczyn problemów z zatokami oraz wzmocni system odpornościowy.