Układ pokarmowy

Celiakia u dzieci – coraz częstsze wyzwanie dla rodziców

Ból brzucha po posiłku, częste biegunki i wzdęcia… Rodzice często na różne sposoby próbują dowiedzieć się, dlaczego ich dziecko źle się czuje. Jedną z możliwych przyczyn takiego ostanu rzeczy może być celiakia, choroba wiążąca się z nietolerancją rodzaju białka – glutenu. Przeczytaj, co warto wiedzieć na ten temat.

Celiakia u dzieci to choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do nieprawidłowej reakcji organizmu na gluten, składnik pieczywa, ciast czy gotowych produktów spożywczych. Ten składnik pożywienia może uszkadzać kosmki wyścielające jelito cienkie, przez co organizm dziecka nie dostaje wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.

Celiakia u dzieci – uważaj na takie objawy:

  • spowolnienie przybierania na wadze
  • senność
  • biegunka
  • ból brzucha
  • wzdęcia
  • zmiany skórne

Celiakia u dzieci to choroba, która niesie ze sobą konieczność gruntownej przebudowy dziecięcego odżywiania. W początkowym etapie może to być trudne, ponieważ maluch przyzwyczaił się do utartego rytmu posiłków oraz ulubionych potraw. Niestety, w tej chorobie eliminacja wszelkich źródeł glutenu to jedyna gwarancja dobrego samopoczucia oraz prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice muszą szukać zamienników chleba, ciast czy płatków zbożowych. Na szczęście na rynku istnieje wiele firm, które oferują dokładnie przebadane oraz w pełni wolne od tego białka produkty.

Jednocześnie warto zauważyć, że celiakia u dzieci jest dodatkowo niebezpieczna, ponieważ gluten może obecnie znajdować się w produktach, które zwykliśmy uważać za bezpieczne. Jednak badania wykazują, że ślady glutenu możemy znaleźć w sosach, wędlinach, jogurtach czy majonezie. Dlatego też tak ważne jest, by wnikliwe studiować składy na opakowaniu oraz nie bać się zadawać pytań, np. w restauracji.

Istnieje również cała gama produktów, których dzieci obciążone celiakią nie mogą spożywać. W przypadku, jeśli któryś z nich jest wyjątkowo lubiany przez dziecko, warto poszukać jego zdrowych, bezglutenowych zamienników. Celiacy muszą się wystrzegać pszenicy, kasz (jęczmiennej, perłowej czy pęczaku), panierowanych warzyw, kawy zbożowej czy serów pleśniowych.

Pani Weronika z Kielc: Celiakia u dzieci? Myślałam, że mnie to nie dotyczy!

[pull_quote_center]Wiedziałam, że moje dziecko jest alergikiem, ale pojawiające się od pewnego czasu kolejne dziwne objawy nie dawały mi spokoju. Franek często skarżył się, że boli go brzuszek po jedzeniu, nie chciał wcale jeść chleba czy ciasta, był dziwnie blady i bez życia. Podawałam mu różne środki na apetyt,ale to nie działało. Leki przypisane przez lekarza wyrządzały więcej szkody niż pożytku. Nie wiedziałam już, co robić, jak pomóc mojemu dziecku, kiedy znalazłam informację o badaniu, które określa przyczyny chorób. Zapisałam nas na wizytę i to, jak się okazało, był strzał w dziesiątkę! W końcu ktoś się nami profesjonalnie zajął, w końcu poczułam, że wiem coś o zdrowiu Franka, o tym, jak funkcjonuje jego organizm. Syn dostał kurację przygotowaną specjalnie pod jego problemy zdrowotne. Odstawiliśmy też wszystkie produkty z glutenem, a ja się nie mogę nadziwić, jak bardzo to mu pomogło. Dzisiaj Franuś jest pełen życia, nic go nie boli, wszystko funkcjonuje prawidłowo. Jestem bardzo wdzięczna za pomoc i mam nadzieję, że ten problem już nie powróci.[/pull_quote_center] [quote_box_center]Celiakia u dzieci to problem, który często może budzić bezradność rodziców. Dolegliwości takie jak ból brzucha czy biegunka nie pozwalają jednak zignorować faktu, że w organizmie dziecka zachodzą negatywne procesy. Szczególnie w takim momencie warto postawić na szczegółową diagnostykę zdrowia już na poziomie komórkowym, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie przyczyn dolegliwości oraz znalezienie skutecznych metod zaradczych – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.[/quote_box_center]

Test Obciążeń to rozwiązanie dedykowane osobom, których rodziny borykają się z problemem przewlekłych dolegliwości lub odczuwają pogorszenie naturalnej odporności organizmu. Dzięki niemu możliwe jest określenie stopnia obciążenia komórek budujących nasze narządy wewnętrzne szkodliwymi toksynami, które mogą przyczyniać się do powstawania chorób i męczących dolegliwości. Wykonanie Testu jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, jak również zupełnie bezbolesne. Analiza wyników możliwa jest już po ok. 45 min. od rozpoczęcia badania. Dzięki doświadczeniu przeprowadzającego badanie specjalisty biomedycyny możliwe jest dobranie zindywidualizowanej kuracji opartej o w pełni naturalne, ziołowe preparaty, które pomogą w oczyszczeniu organizmu oraz przywróceniu jego wewnętrznej równowagi. Celiakia u dzieci może powodować spustoszenie małego organizmu, dlatego nie zwlekaj z diagnostyką!

Leave a Reply