Problemy z zaparciami mogą pojawić się niezależnie od wieku. Często dotyczą również dzieci. Sprawdź, jak chronić zdrowie najmłodszych i pozbyć się problemów z układem pokarmowym.
Zaparcia u dzieci najczyściej wiążą się z takimi czynnikami jak:
- zła dieta, pełna konserwantów i żywności przetworzonej przemysłowo
- brak błonnika w diecie
- zbyt rzadkie przyjmowanie płynów
- przewlekły stres
- zbyt mała ilość ruchu u dziecka
- negatywny wpływ niektórych leków
- obciążenie organizmu szkodliwymi toksynami (grzybami, pasożytami czy metalami ciężkimi)
Zaparcia u dzieci mogą również wskazywać na pojawienie się poważnych problemów zdrowotnych takich jak:
- choroba Leśniewskiego – Crohna
- niedoczynność tarczycy
- obecność kamieni kałowych
- wady w budowie jelit
- kolka nerkowa
Zaparcia u dzieci – przyczyną może być strach
Poszukując przyczyn zaparć u dzieci warto również wziąć pod uwagę kwestie psychologiczne. Zdarza się, że kłopoty z wypróżnieniem mogą wiązać się u dziecka z poczuciem strachu oraz dyskomfortu powodowanego np. przez strach przed nocnikiem czy toaletą. Małe dzieci często są bardzo silnie zachęcane do korzystania z toalety, co może powodować u nich wewnętrzną blokadę oraz utrudniać wypróżnienia. Pomocne będzie więc niezwracanie silnej uwagi na tę sferę przez pewien czas, by dziecko przestało łączyć ją z presją czy nieprzyjemnymi odczuciami. Zachęcanie do korzystania z toalety powinno być łączone z pozytywnym wsparciem ze strony rodziców.
Zdrowa dieta przeciw zaparciom
Małe dzieci mogą szczególnie cierpieć z powodu błędów żywieniowych popełnianych przez rodziców. Ich niewykształcony układ pokarmowy może nie dawać sobie rady z niezdrowymi, pełnymi konserwantów produktami. Efekt? Zaparcia oraz inne problemy gastryczne. Dlatego dbając o codzienne żywienie dziecka warto pamiętać o przygotowywaniu potraw bogatych w ułatwiający trawienie błonnik (znajdujący się np. w otrębach czy kaszach). Bardzo istotną częścią codziennej diety powinny być warzywa oraz owoce, najlepiej pochodzące z certyfikowanych, ekologicznych źródeł.
Pani Grażyna z Łodzi przekonała się, że zaparcia u dzieci warto diagnozować
[pull_quote_center]Zawsze bardzo zdrowo żywiłam Damianka, dawałam mu same naturalne produkty, ale od pewnego czasu zauważyłam, że w trakcie wypróżniania synek pręży się, płacze. Często nie było również żadnych efektów tych “posiedzeń”. Zaczęłam się martwić, bo nie wiedziałam, z czego bierze się ten problem. Zwierzyłam się siostrze, która również ma małe dziecko, a ona powiedziała mi, że jest taki test, który diagnozuje przyczyny chorób. Zapisałam syna na takie badanie i się nie zawiodłam. Dzięki niemu wiem teraz, skąd wziął się problem z wypróżnieniami i co mogę zrobić, by to zmienić. Damianek obecnie przyjmuje przypisaną kurację, a ja widzę, że jest coraz lepiej: zaparcia minęły, syn jest radosny i pełen energii. Dziękuję za pomoc![/pull_quote_center]
[quote_box_center]Wszelkie problemy gastryczne u najmłodszych powinny być obiektem uważnej obserwacji ze strony rodziców. Mogą one bowiem wskazywać na zatrucie organizmu toksynami takimi jak grzyby, pasożyty czy metale ciężkie, które upośledzają pracę całego organizmu i mogą prowadzić do pojawienia się poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego warto zadbać o zdrowie swojego dziecka poprzez wykonanie Testu Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.[/quote_box_center]
Test Obciążeń Organizmu to nowatorskie rozwiązanie, które umożliwia poznanie stanu zdrowia oraz określenie stopnia jego obciążenia szkodliwymi substancjami, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz utrudniają powrót do zdrowia. Wykonanie Testu jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, jak również zupełnie bezbolesne. Dzięki konsultacji z doświadczonym specjalistą biomedycyny możliwe jest dobranie skutecznej kuracji, dzięki której możliwe jest wzmocnienie zdrowia dziecka oraz usprawnienie działania układu pokarmowego. Nie czekaj, kiedy widzisz taki objaw jak zaparcia u dzieci – diagnostyka to droga do zdrowia!