Objawy

Choroba Wilsona, czyli nadmiar miedzi w organizmie

Choroba Wilsona wymaga skutecznej diagnostyki.

Pierwszy raz chorobę tę opisał Aleksander Kinnier Wilson, stąd też wzięła się jej nazwa. Należy do grona chorób genetycznych. Nieleczona może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Dowiedz się więcej na ten temat.

Istotą tej choroby jest fakt, że z powodu uszkodzenia genotypu w komórkach ciała odkładają się złogi miedzi, niemożliwe do usunięcia przez wątrobę. Gromadzenie się tego metalu w wątrobie prowadzi do jej uszkodzenia, jak również do uszkodzenia komórek nerwowych. Dochodzi również do zaburzenia pracy nerek oraz odkładania się miedzy w rogówce oka. Najczęściej choroba Wilsona daje o sobie znać w okresie dojrzewania, ale część osób styka się z nią już w dzieciństwie. Dla powstawania nieprawidłowości konieczne jest „spotkanie” 2 nieprawidłowych kopii genu od matki i ojca.
Choroba Wilsona ma związek z nadmiarem miedzi w organizmie.

Choroba Wilsona – tak może się objawiać

  • problemy z utrzymaniem równowagi
  • nadmierna produkcja śliny
  • sztywnienie mięśni
  • drżenie rąk
  • brak kontroli nad grymasami twarzy

Obecnie medycyna dysponuje możliwościami łagodzenia objawów tej choroby. Osoby obciążone genetycznie są jednak skazane na przyjmowanie leku oczyszczającego organizm z nadmiaru miedzi. Jednak każdorazowe jego odstawienie może oznaczać nawrót męczących dolegliwości. Dodatkowo osoba chora musi kontrolować swoją dietę tak ,by nie dostarczać organizmowi miedzi z pożywienia. Dlatego konieczne jest wyeliminowanie czekolady, ryb oraz orzechów, jak również sprawdzanie składu wypijanej wody.

[quote_box_center]Choroba Wilsona to problem zdrowotny mający swoje źródło w nieprawidłowościach genetycznych. Nadmierne odkładanie się miedzi w organizmie może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych oraz powodować powstawanie męczących dolegliwości. Dzisiejsze czasy nie sprzyjają zdrowiu naszych narządów wewnętrznych, dlatego warto zadbać o skuteczną diagnostykę, by zapanować nad odkładaniem się szkodliwych substancji w komórkach ciała. Z pomocą może tu przyjść Test Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.[/quote_box_center]

Test Obciążeń to najnowsze osiągniecie w dziedzinie diagnostyki, które pozwala w sposób nieinwazyjny i bezbolesny określić źródła dolegliwości. Dzięki niemu możliwe jest poznanie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi toksynami, metalami ciężkimi, nietolerancjami czy pasożytami. W Revitum Test jest wykonywany jedynie przez doświadczonych specjalistów biomedycyny, co gwarantuje profesjonalizm przeprowadzonego badania. Nie czekaj, aż choroba zaatakuje twój organizm – już dziś zapisz się na Test!