Objawy

Choroba Wilsona, czyli nadmiar miedzi w organizmie

By 30 września 2015 No Comments

Pierwszy raz chorobę tę opisał Aleksander Kinnier Wilson, stąd też wzięła się jej nazwa. Należy do grona chorób genetycznych. Nieleczona może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Dowiedz się więcej na ten temat.

Istotą tej choroby jest fakt, że z powodu uszkodzenia genotypu w komórkach ciała odkładają się złogi miedzi, niemożliwe do usunięcia przez wątrobę. Gromadzenie się tego metalu w wątrobie prowadzi do jej uszkodzenia, jak również do uszkodzenia komórek nerwowych. Dochodzi również do zaburzenia pracy nerek oraz odkładania się miedzy w rogówce oka. Najczęściej choroba Wilsona daje o sobie znać w okresie dojrzewania, ale część osób styka się z nią już w dzieciństwie. Dla powstawania nieprawidłowości konieczne jest „spotkanie” 2 nieprawidłowych kopii genu od matki i ojca.
Choroba Wilsona ma związek z nadmiarem miedzi w organizmie.

Choroba Wilsona – tak może się objawiać

  • problemy z utrzymaniem równowagi
  • nadmierna produkcja śliny
  • sztywnienie mięśni
  • drżenie rąk
  • brak kontroli nad grymasami twarzy

Obecnie medycyna dysponuje możliwościami łagodzenia objawów tej choroby. Osoby obciążone genetycznie są jednak skazane na przyjmowanie leku oczyszczającego organizm z nadmiaru miedzi. Jednak każdorazowe jego odstawienie może oznaczać nawrót męczących dolegliwości. Dodatkowo osoba chora musi kontrolować swoją dietę tak ,by nie dostarczać organizmowi miedzi z pożywienia. Dlatego konieczne jest wyeliminowanie czekolady, ryb oraz orzechów, jak również sprawdzanie składu wypijanej wody.

[quote_box_center]Choroba Wilsona to problem zdrowotny mający swoje źródło w nieprawidłowościach genetycznych. Nadmierne odkładanie się miedzi w organizmie może powodować uszkodzenie narządów wewnętrznych oraz powodować powstawanie męczących dolegliwości. Dzisiejsze czasy nie sprzyjają zdrowiu naszych narządów wewnętrznych, dlatego warto zadbać o skuteczną diagnostykę, by zapanować nad odkładaniem się szkodliwych substancji w komórkach ciała. Z pomocą może tu przyjść Test Obciążeń Organizmu – mówi Weronika Łapińska, Specjalista Revitum.[/quote_box_center]

Test Obciążeń to najnowsze osiągniecie w dziedzinie diagnostyki, które pozwala w sposób nieinwazyjny i bezbolesny określić źródła dolegliwości. Dzięki niemu możliwe jest poznanie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi toksynami, metalami ciężkimi, nietolerancjami czy pasożytami. W Revitum Test jest wykonywany jedynie przez doświadczonych specjalistów biomedycyny, co gwarantuje profesjonalizm przeprowadzonego badania. Nie czekaj, aż choroba zaatakuje twój organizm – już dziś zapisz się na Test!

Leave a Reply